Monthly Archives: jaanuar 2021

Esileht 2021jaanuar
4bf6f5b6187a21b65d-83224563

6 suvist ketodieedi retsepti, mida proovida

Comments off

Mis on ketogeeniline dieet?
Ketoos on protsess, mille käigus muudab meie keha rasvad kütuseks. Inimese keha kasutab toimimiseks kütusena seda, mida kõige rohkem on saada. Seega süües tavalise menüü järgi on meie kehas kõige rohkem süsivesikuid ning keha põletab energia saamiseks kehas olevaid suhkruid ja rasv püsib puusadel edasi. Eemaldades oma menüüst süsivesikud, hakkab keha energia saamise eesmärgil hoopis rasvu põletama. See on meie kehale kasulikum, sest nii langeb kehakaal ja rasvad on efektiivsem energiaallikas kui süsivesikud. Rasva kasutamine energiaallikana toob kaasa rohkem energiat, naha parema tervise ja keskendumisvõime.

Keha ketoosi olukorda viimiseks tuleb toituda ketogeenilise menüü järgi. Ketoosini jõudmiseks võib sellise menüü järgi toitudes kehal kuluda kuni nädal, et põletada kõik kehas tallel olnud süsivesikud ja lülitada end ümber rasvade kasutamisele. Ketodieedi toimimiseks peaks päevane tarbitud süsivesikute hulk jääma alla 20 grammi ning edu saavutamiseks tuleks ketodieedile läheneda kui eluviisile, mitte lühiajalisele dieedile.

Ketodieedi põhimõte on süüa kõrge rasvasisalduse, optimaalse valgusisalduse ja madala süsivesikusisaldusega toite. Möödunud sajandi lõpus hirmutati inimesi, et rasvade söömine muudab ülekaaluliseks, kuid ketodieedi järgi peaks rasvu kasutama keha peamise energiaallikana, sest rasvade söömine annab pikema täiskõhutunde ja rohkem energiat. Kõige lihtsam on alustada süsivesikute söömise vähendamisega ja üritada rohkem rasvu tuua oma menüüsse. Ketodieedi järgijale sobivad toiduained on näiteks avokaado, loomsed rasvad, õlid, loomsed valgud, seal hulgas mereannid, majonees, taimsed õlid, rohelised lehelised, juust, täispiimatooted ja munad.

RETSEPTE

NATUKE UHKEM HOMMIKUSÖÖK: küpsetatud munad seentega ja keto sai
See hommikusöök täidab kõhu väga pikaks ajaks. Soovi korral võib lisada mõne valguallika või rohelist salatit ning keto sai on suurepärane asendus tavalisele röstsaiale. Sellest kogusest saab neli portsjonit.

Munaroog:
4 muna
230 ml rammusat koort
220 g šampinjone
30 g küüslauku
30 g või
soola ja pipart

Sulata pannil või ning kuumuta seeni ja küüslauku aeg-ajalt segades 4-5 minutit või kuni need on pehmed. Kalla peale koor ning kuumuta aeg-ajalt segades veel umbes 5 minutit ning maitsesta soola ja pipraga. Seejärel tõsta pann tulelt ning jäta segu kaane alla 10 minutiks seisma. Jaga segu nelja väikese ahjupoti vahel ning pane igasse potti juurde üks muna. Aseta ahjupotid suuremasse vormi ning täida vorm veega nii, et ahjupotid oleksid umbes poolest saati vees. Kata vorm fooliumiga ning küpseta umbes 20 minutit.

Keto sai:
45 g mandli- või kookosjahu
1 muna
3 g küpsetuspulbrit
8 g sulatatud võid

Sega kõik koostisosad kokku ja kalla tassi. Küpseta segu mikrolaineahjus umbes poolteist minutit.

MIDAGI KERGET JA ROHELIST: roheline köögiviljasalat
See salat on krõmps ja täis maitseid ning sobib suurepäraselt grillipeole kaasa võtmiseks. Sellest kogusest saab kuus portsjonit.

Salatikaste:
230 ml õunasiidri äädikat
110 ml oliiviõli
45 g Dijoni sinepit
4 küüslaugu küünt
soola ja pipart

Sega kõik koostisosad blenderis kokku.

Salat:
470 g rukolat
470 g brokoli varsi
230 g Brüsseli kapsaid
ketodieedile sobilikke lisandeid

Lõika brokoli varred peenikesteks ja Brüsseli kapsad väikesteks tükkideks. Sega kõik koostisosad salatikastmega kokku. Lisa salatile valguallikaks näiteks peekonitükke, avokaadoviile, mandleid, Kreeka pähleid või juustu.

KERGE SNÄKK: Korea moodi marineeritud munad ja küüslaugud
Munad on suurepärased ketosnäkid, sest neis on palju rasvu ja valku, kuid ei sisalda süsivesikuid. Seda Korea stiilis snäkki on lihtne valmistada ja säilib külmikus kaua. Sellest kogusest saab kümme portsjonit.

10 muna
580 ml vett
580 ml õunasiidri äädikat
40 ml riisiäädikat
40 ml teravat tšillikastet
10 rohelist sibulat
20 küüslaugu küünt
45 g marinaadisegu maitseainet

Sega vesi, õunasiidri äädikas, riisiäädikas ja tšillikaste kuni kõik on ühtlaselt segunenud ning keeda segu 3-4 minutit ja seejärel jahuta. Lõika sibulad ribadeks ja koori küüslaugud. Aseta kõvaks keedetud munad, rohelise sibula ribad, küüslauguküüned ja maitseainesegu purki, kalla peale jahutatud marinaad ja hoia külmikus 24-48 tundi enne söömist.

SOBILIK GRILLIPEOLE: avokaado ja kanasalati korvikesed
Ketodieedi järgijate jaoks on saiatoodete söömine välistatud, kuid vahel tuleb ikka sooja juustu-vorstisaia isu. Need peekonist tehtud korvikesed on aga suurepärased juustusaia asendajad. Majonees ja avokaado annavad salatile mõnusa kreemisuse. Retsept sobib hästi grillipeole kaasa tegemiseks ning sellest kogusest jagub kaheksa portsjoni jaoks.

Kanasalat:
900 g kanafileed
2 avokaadot
3 tomatit
2 rohelist sibulat
230 g majoneesi
soola ja pipart
4 suuremat peekoniviilu
470 g rukolat

Peekonikorvikesed:
16 suuremat peekoniviilu

Peekonikorvikeste jaoks vormi fooliumist 8 pisikest korvikest ja vooderda igaüks 2 peekoniviiluga. Küpseta korvikesi umbes 20-25 minutit 200 kraadi juures kuni need on krõbedad.
Kanasalati jaoks küpseta ja rebi kanafilee väikesteks tükkideks. Seejärel tükelda avokaadod, tomatid ja rohelised sibulad. Tükelda ning seejärel prae peekonitükid krõbedaks ning aseta köögipaberile puhkama. Sega kokku kana, avokaado, tomati ja rohelise sibula tükid ning majonees ja peekon. Seejärel maitsesta salat soola ja pipraga. Aseta peekonikorvikese põhja rukolat ja selle peale kanasalatit.

GRILLIMISEKS: Hispaaniapärased täidetud jalapenod
Toorjuustu ja Manchego juustuga täidetud ning prosciutto singi sisse mässitud täidetud jalapenod on väikese vimkaga traditsiooniline snäkk ning hea maitseelamus vähenõudlikule gurmaanile. Manchego juust on erilisem kui tavaline võileiva juust, sest on soolakas ja pähkline. Snäki ümber keeratud prosciutto sink annab mõnusa krõmpsu tekstuuri. Valgusisalduse suurendamiseks võib juustutäidisele lisada näiteks chorizo vorsti. Sellest kogusest piisab 12 portsjoni jaoks.

6 jalapeno pipart
6 prosciutto viilu
110 g maitsestamata toorjuustu
60 g paprikapulbrit
170 g Manchego juustu

Lõika jalapenod pikuti pooleks ja eemalda seemned. Lõika prosciutto viilud pikuti pooleks. Sega kokku paprikapulber ja toorjuust. Täida poolikud jalapenod toorjuustu ja Manchego juustuga ning keera täidetud pipra ümber poolik prosciutto viil. Grilli snäkke keskmisel kuumusel 4-5 minutit.

ALKOHOL ON IKKAGI LUBATUD: jäätisene kalja hõljuk
Erinevalt teistest toitumiskavadest on ketodieedi puhul alkohol siiski lubatud. Ainus reegel on see, et tarbida võib selget kanget alkoholi ning kokteili pikenduseks tuleb valida võimalikult väikese süsivesikutesisaldusega jook. Siin retseptis kasutatakse vahukoort, et luua jäätise efekt ning anda juurde rasvu. Ketodieedi ajal alkoholi tarbides tasub olla ettevaatlik, sest alkohol mõjub kiiremini. Sellest retseptist piisab ühe kokteili valmistamiseks.

230 ml kalja
110 g vahukoort
30 ml vahukooremaitselist viina
jääd

Sega kõik koostisosad šeikeris kokku või lihtsalt lusikaga klaasis.

Allikas: www.huffingtonpost.com

mct

MCT õli ja ketogeenne toitumine ehk KETO dieet

Comments off

MCT õli toetavad mõjud ja kasutusalad

*MCT-õli nimi tuleneb sõnadest Medium Chain Triglycerides (keskmise ahelaga triglütseriidid) ehk salendavad rasvad. MCT-õli koosneb keskmise ahelapikkusega rasvhapetest, mis imenduvad organismis teistest rasvadest kergemini ning annavad kiiret ja kauapüsivat stabiilset energiat.

✔ Puhas MCT õli sisaldab 6 korda rohkem kaprüülhapet ja kapriinhapet kui extra virgin kookosõli.

✔ MCT õli rasvhapped imenduvad organismis teistest rasvadest kergemini, mistõttu on see suur aktiivsete inimeste, sportlaste ja kaalulangetajate lemmik.

✔ MCT õli aitab KETO dieedi puhul rohkem ketoosi toota ning energiaallikana kasutada rasvasid, mitte süsivesikuid.

✔ Värvita ja maitseta on seda õli kasutatud juba aastakümneid rasvade ainevahetust soodustava energiaallikana.

✔ Kui keha ei omasta hästi rasvasid, siis MCT õli aitab ka rasvade imendumishäirete puhul.

✔ MCT õli lisatakse aina rohkem populaarsust koguva “Bulletproof-kohvi” ehk rasvakohvi hulka, mis aitab ennetada impulsiivset söömist ja paneb aju paremini tööle. Rasvakohvi retsept: lisa mustale kohvile 1-2 spl MCT õli (orgaanilise kookosrasva baasil MCT õli annab kohvile ka mõnusalt kerge kookosemaitse). MCT õli aitab kohvist “stabiilsemalt” energiat kätte saada, aeglustadest kofeiini imendumist. Andes kauapüsivat ning stabiilset energiat.

✔ MCT õli, mis on valmistatud kookosõli baasil on oma kõrge toiteväärtusega suurepärane abimees ka toiduvalmistamisel – tänu vedelale koostisele on õli mugav kasutada ka marinaadide, salatite, kastmete ja muude külmade toitude valmistamisel (ka smuutide ja magustoitude). MCT-õli ei soovitata siiski kasutada kõrgetel temperatuuridel (üle 160 kraadi), sest siis hakkab selle keemiline struktuur lagunema ja õli maitse muutub mõruks. Lisadeks MCT õli oma toitudele pikeneb ka täiskõhutunne, mis aitab vältida näksimist toidukordade vahel.

✔ MCT õli mõjub hästi soolestiku mikrofloora toimimisele, mis on vajalik kehakaalu langetamiseks, kuna ülekaalulistel inimestel muutub soolestiku mikrofloora koostis ja see viib kaalutõusu jätkumiseni.

✔ MCT rasvad suurendavad energiapotentsiaali ja parandavad meeleolu. See võimaldab vältida närvilisusest või igavusest põhjustatud kompulsiivset liigsöömist. Samuti ergutab see teid  rohkem liikuma ja tänu sellele päevas rohkem kaloreid põletama.

✔ Lisaks sellele võivad madala süsivesikute sisaldusega dieedil olevad inimesed lubada endale üpris suures koguses süsivesikuid, kui tarbivad piisavalt keskmise ahelaga glütseriide, mis on paljude jaoks kehakaalu langetamisel psühholoogiliselt äärmiselt oluline.

✔ MCT õli on oluline neile, kes harrastavad salendavaid trenne. Tavaliselt nõuab intensiivne füüsiline aktiivsus valkude ja süsivesikute vaheldumist (beach-dieedid). Kaalu alandajatele ei ole see alati hea, kuna suure koguse süsivesikute tarbimine ei võimalda kaalu tõhusalt alandada. Samas ei õnnestu ka madala süsivesikute sisaldusega dieedil olla, kuna siis ei jätku trenni jaoks jõudu.

MCT õli

Ketogeenne toitumine ehk KETO dieet – baseerub MCT õlidele (MCT õli aitab ketoosil kergemini tekkida)

Meie keha jaoks on kõige lihtsam saada kätte energiat süsivesikutest ehk suhkrutest. See on ka üks põhjus, miks kõige sagedamini tunneme ihalust just süsivesikuterikaste toitude järele. Kui kõht läheb tühjaks, haarame šokolaadi või saiakese järele, pitsa ja praekartul on suurteks ahvatlusteks. Toitumissoovitused lubavad meil päevasest energiast saada 50-60% süsivesikutest, kuid tänapäeva maailmas sööme neid sellest oluliselt rohkem. Ketogeense dieedi puhul aga viiakse süsivesikute osakaal väga madalaks ning kehale antakse energiat alternatiivsest allikast, rasvadest.

Ketogeenset dieeti on juba aastakümneid kasutatud ravidieedina ravile raskesti alluvate epilepsiate korral, viimasel ajal leiab see järjest enam kasutust ka teatud vähitüüpide puhul, üha enam on tõendeid selle kohta, et see võib lisaks epilepsiale aidata ka mõne teise närvisüsteemi haiguse puhul.

Klassikalise ketogeense dieedi puhul viiakse süsivesikute osakaal keskmiselt kuni 5%-ni (äärmuslikes juhtudes 2%-ni) päevasest energiast. Tänu nimetatud piirangutele viiakse inimkeha seisundisse nimetusega “ketoos”. Kui süsivesikuid meie toidulaual napib ja veresuhkru tase on madal, lõhustatakse maksas rasvhapped ketokehadeks ehk ketoonideks ning kui organism kasutab energia toomiseks ketokehasid, siis seda seisundit nimetataksegi ketoosiks. Evolutsiooni seisukohalt on selline seisund nagu ketoos ette nähtud inimkeha päästmiseks taimse, süsivesikuid sisaldava toidu puudusel, kus organism peab kasutama energiaallikana rohkem loomse päritoluga toitu.

Jäta meelde: Ketogeenne dieet (keto) on vähendatud süsivesikutega ja rasvarohke dieet. See alandab veresuhkru ja insuliini taset ja lülitab keha ainevahetuse süsivesikutelt ümber rasvade ja ketoonide peale.

Ketogeense dieedi erinevad vormid

Erinevat tüüpi ketogeensed dieedid

On olemas erinevaid ketogeenseid dieete nagu näiteks:

Standardne ketogeenne dieet (SKD): See on väga väikese süsivesikute sisaldusega ja rasvarohke dieet. Enamasti sisaldab see 75% rasva, 20% valku ja 5% süsivesikuid.

• Tsükliline ketogeenne dieet (CKD): See dieet näeb ette nn süsivesikute laadimist, näiteks 5 ketogeensel dieedil päeva ja 2 süsivesikurohket päeva.

• Planeeritud ketogeenne dieet (TKD): See dieet lubab sul lisada menüüsse süsivesikuid siis, kui teed trenni.

• Kõrge valgusisaldusega ketogeenne dieet: See on sarnane standardsele ketogeensele dieedile, aga sisaldab rohkem valku. Suhe on enamasti 60% rasva, 35% valku ja 5% süsivesikuid.

* Siiski, vaid standardseid ja kõrge valgusisaldusega ketogeenseid dieete on laiemalt uuritud. Tsükliline ja planeeritud ketogeenne dieet on pigem edasijõudnute meetodid ja eelkõige kasutavad neid kulturistid ja sportlased.

Jäta meelde: On olemas mitmeid versioone ketogeensest dieedist. Standardne ketogeenne dieet (SKD) on kõige enam uuritud ja soovitatud.

 

Keto toidu püramiid

Kuna menüüs lubatakse rohkem valku, leidub sellises menüüs külluslikult rasva, kuid saab teatud ravidieedina kasutatavate vormidega võrreldes kasutada ka suuremas koguses kala, mereande, juustu, liha, muna, jogurtit ja madala süsivesikutesisaldusega köögivilju. Ratsioonist tuleb välja jätta puuviljad, leivatooted, pastad, kaunviljad, süsivesikuid sisaldavad köögiviljad ja suhkrud. Oluline on see, et dieet tekitab täiskõhutunde, andes võimaluse langetada kaalu ilma kilokaloreid lugemata ja toiduportse jälgimata.

Suur osa ajast, mil inimene on eksisteerinud, on tema toidulauda katnud süsivesikutevaene toit – liha, rasv, kiudained.

Kõik see, mida oli loodusel orgaanilselt pakkuda – loomad, keda küttida, marjad ja taimed, mida korjata.

Sel põhjusel on ka süsivesikute töötlemine meie keha jaoks võõras ja see protsess on pigem ebaefektiivne.

Ketogeenne dieet aitab kaalu alandada

✔ Keto dieet on efektiivne viis kaalu alandamiseks ja haiguste riski vähendamiseks (8910111213).

✔ Uuringud näitavad, et ketodieet on oluliselt parem, kui vähese rasvasisaldusega dieet (2, 141516).

✔ Üks uurimus leidis, et ketodieedil olevad inimesed kaotavad 2,2 korda rohkem kaalu kui need, kes on kaloripiiranguga madala rasvasisaldusega dieedil. Triglütseriidide ja HDL-kolesterooli tase paranes samuti (17).

✔ Üks teine uurimus leidis, et need osalejad, kes olid ketogeensel dieedil, kaotasid 3 korda rohkem kaalu kui need, kes olid Diabetes UK (Inglismaal diabeetikute dieet) soovitatud dieedil (18).

✔ On hulganisti põhjuseid, miks ketogeenne dieet on parem kui vähese rasvasisaldusega dieet. Üks on valgu suurem tarbimine, mis toob hulga tervisekasu (141920).

✔ Suurenenud ketoonide hulk, madalam veresuhkru tase ja paranenud insuliinitundlikkus võivad samuti mängida võtmerolli (212223242526). Seetõttu on toetav võtta juurde toidulisandina MCT õli, mis aitab ketoosil kergemini tekkida.

MCT õli puhul eelista alati kvaliteetse orgaanilise õli baasil toodet. Vältida võiks palmiõli. Samuti eelistada klaaspudelit plastikule.

Jäta meeldeKetogeenne dieet võib aidata sul kaalu alandada palju rohkem kui madala rasvasisaldusega dieet. Samuti toimub kaalu alanemine tihti ilma näljatundeta.

KETO dieet

Ketogeenne dieet diabeedi ja eeldiabeedi korral

Diabeeti iseloomustavad muutused ainevahetuses, kõrge veresuhkur ja halvenenud insuliinifunktsioon.

✔ Ketodieet saab aidata kaotada liigset rasva, mis on tihedalt seotud 2. tüüpi diabeediga, eeldiabeediga ja metaboolse sündroomiga.

✔ Ühes uurimuses leiti, et ketogeenne dieet parandas insuliinitundlikkust hüppeliselt, 75% (29).

✔ Üks teine uurimus, mis tehti 2. tüüpi diabeediga inimestega, leidis, et 7 osavõtjat 21-st võisid lõpetada kõigi diabeediravimite võtmise (28).

✔ Lisaks, 95,2% ketogeensest grupist võisid vähendada diabeediravimeid võrreldes 62%-ga kõrgema süsivesikutega menüül olnud grupiga (2).

Jäta meelde: Ketogeenne dieet võib parandada insuliinitundlikkust ja aidata kaasa rasvapõletusele, viies 2. tüüpi diabeedist ja eeldiabeedist drastilise paranemiseni.

Biotheka Loodusraviapteegist leiad kvaliteetse MCT õli, mis on tehtud 100% orgaanilise kookosõli baasil.

Võta MCT õli 2-3 spl päeva jooksul koos toiduga.

head-rasvad

Ketogeenne dieet ja vähiravi

Comments off

Kuuldavasti on paljud vähihaiged  oma  haigusest üle saanud just ketogeense dieedi abil, mis kutsub üles loobuma süsivesikutest ja asendama need tervislike rasvade ja valguga. Loomkatsed on näidanud, et hiired, kes pandi süsivesikutevabale dieedile paranesid üliagressiivsest, metastaatilisest vähist isegi paremini kui need hiired, keda raviti kemoteraapia abil.

Meie normaalsed  rakud on metaboolselt paindlikud ja suudavad vajadusel energia saamiseks glükoosi asemel  ümber lülituda ka rasvade ainevahetusest  tekkivatele ketoonidele. Vähirakkudel selline omadus aga puudub ja seega, kui elimineerida keha poolt suhkruks muudetavad süsivesikud oma menüüst ja asendada need rasvaga, võib ühtlasi tõhusalt näljutada ka vähirakke.

Rasvade söömine ei ole  südamele kahjulik, küllastatud rasvade ja südamehaiguste vaheline seos on juba ammu ümber lükatud. Hoiduma peaks aga kindlasti töödeldud toitudega kaasnevatest transrasvadest ja  liigsest Omega 6, mida leidub ohtralt nii rafineeritud taimeõlides kui poolfabrikaatides.

Kindlasti tuleb ketogeense dieedi juures suurt tähelepanu pöörata rasvade kvaliteedile. Kõige tervislikumad ja  paremad rasvad sisalduvad kookosrasvas, avokaados, tooretes pähklites-seemnetes,  võis, orgaanilistes munades. Kindlasti tasuks aukohal hoida ka Omega 3 sisaldavad kalad.

Ketogeenne dieet sisaldab keskmiselt 50-70% tervislikke rasvu. Sama dieeti kasutatakse juba aastaid edukalt krooniliste migreenide ja epilepsia raviks (näiteks Inglismaal), kuigi päris täpselt ei osata selle dieedi edu tagavaid mehhanisme veel seletada.

Ja lõpetuseks  optimismi süvendav julgustus neile, kes kardavad, et rasvade söömine neid paksuks võiks teha. Christer Enkvist, rootslasest ülemarst on öelnud: „Arvata, et rasvasöömine teeb paksuks on sama rumal, kui arvata, et roheliste aedviljade söömine teeb roheliseks!“  🙂  Ja seda võib väita täiesti biokeemilistel põhjustel: nimelt ei toodeta rasvade söömise ajal rasvaladestavat hormooni insuliini, küll aga  ohtralt rasvu energiapõletuseks vabastavat hormooni, glükagooni. Seega põletatakse rasva söömisel sõna otseses mõttes rasva ehk teisisõnu, te kaotate kaalu.

Ketogeense dieedi kasuks on siiski soovitav otsustada alles pärast avatud meelega arsti või toitumisnõustajaga konsulteerimist. Ketogeense dieedi ajal on äärmiselt oluline tarbida piisavalt vett, kiudaineid ja antioksüdante.

Ketogeense dieedi ja vähiravi teemaga saab põhjalikumalt tutvuda siin: http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2013/03/10/ketogenic-diet.aspx?np=true

142633136_166570558567825_6599575854880896660_n

Karamellikommid

Comments off

Vaja läheb : 100g sukrin gold 4spl vett 60g võid 2dl vahukoort 5 lehte želatiini Sukrin gold ja vesi kuumutada potis vaiksel tulel kuni 130 kraadi. Lisa või, sega kuni või on sulanud. Lisa vahukoor, sega hoolikalt kuni segu temperatuur on 115 kraadi. Lisa želatiin ja sega kuni kõik on ilusti segunenud. Vala segu kommi vormidesse ja lase jahtuda.
142194122_894071724685725_6904666103156923441_n

Pizza

Comments off

Riivitud mozzarella 350g toorjuust 60g pane kaussi ja lase mikrouunis sulada täisvõimsusel ca minut aega. Võta välja, sega ja kuumuta veel nii, et juust on päris vedel. Lisa sulanud juustule muna 2 tk Kuldsed linaseemned (teha jahuks) 60g pofiber 10g psyllium 10g sool 4g suhkruasendaja 1g pärm 1,5tl Lisa kõik kuivained ja sõtku korralikult läbi. Taignast vormi pitsapõhi ja küpseta 5 min 200 kraadi. Katteks on hakkliha, paprika, sibul, soolakurk, värske mozzarella, pastakaste, juust. Küpseta 200 kraadi juures kuni juust hakkab natuke pruunistuma.
Aa
cropped-cropped-DSC_0217-002-e1611848542535

KETOGEENSE TOITUMISE JUHIS ALGAJATELE

Comments off

Vahendan siia omas vabas tõlkes ja pisut kärbituna suurepärase juhise, kuidas ketogeensel toitumisel olles langetada kaalu ja hallata diabeeti (vähendada ravimite võtmist või 2. tüüpi diabeedi puhul neist ka täiesti vabaks saada). Artikli autor Rudy Mower on teinud ära suure töö ja leidnud oma väidetele taha mitukümmend teadusuurimust, mille ka kõik siia lingin. Kui tahad kaalu langetada ja seda ka ilma vaevata hoida või saada kontrolli alla oma diabeet, siis pole olemas paremat toitumisviisi kui vähendatud süsivesikutega toitumine. Julgen väita isegi seda, et alates keskeast on see enamusele ainuvõimalik moodus üldse oma kehakaalu kontrolli alla saamiseks, sest siin ei loeta kilokaloreid, mis on vanemas eas hormonaalsete muutuste tõttu tühi töö ja pole jätkusuutlik, vaid tegeletakse oma insuliinitasemega. Rasvumine on hormonaalne probleem, mitte su laiskus ja aplus, jäta see meelde!

P.S. Sõna “dieet” tuleb lugeda mõisteks “toitumine” nii nagu seda enamasti ingliskeelses maailmas mõistetakse. Ketogeenne dieet = ketogeenne toitumine.

Siin see lugu on, täisteksti teiab järgmiselt aadressilt:
The Ketogenic Diet 101: A Detailed Beginner´s Guide

Ketogeenne dieet on low-carb/high-fat (vähe süsivesikuid ja palju rasva) toitumine, mis pakub rohkesti tervisekasu. Üle 20 uurimuse näitavad, et selline dieet võib aidata sul langetada kaalu ja parandada tervist (1). Ketogeensest dieedist on kasu isegi diabeedi, vähi, epilepsia ja Alzheimeri tõve korral (2, 3, 4, 5). See artikkel on detailne ketogeense dieedi juhis algajatele. See sisaldab kõike, mida pead teadma.

Mis on ketogeenne dieet?

Ketogeenne dieet (tihti nimetatud kui keto) on väga madala süsivesikutesisaldusega ja kõrge rasvasisaldusega dieet, millel on palju sarnasusi Atkinsi ja low-carb dieetidega. See tähendab süsivesikute drastilist vähendamist ja nende asendamist rasvaga. Süsivesikute vähendamine viib su keha seisundisse, mida kutsutakse ketoosiks. Kui see juhtub, hakkab su keha uskumatult efektiivselt rasva põletama energia saamiseks. See muudab ka maksas rasva ketoonideks, mis saavad su aju energiaga varustada (6, 7). Ketogeense dieediga võib oluliselt alandada veresuhkru ja insuliini taset. Sellel, koos suurenenud ketoonide hulgaga, on hulganisti kasulikku mõju tervisele (6, 8, 9, 10, 11).

Jäta meelde: Ketogeenne dieet (keto) on vähendatud süsivesikutega ja rasvarohke dieet. See alandab veresuhkru ja insuliini taset ja lülitab keha ainevahetuse süsivesikutelt ümber rasvade ja ketoonide peale.

Erinevat tüüpi ketogeensed dieedid

On olemas erinevaid ketogeenseid dieete nagu näiteks:

Standardne ketogeenne dieet (SKD): See on väga väikese süsivesikute sisaldusega ja rasvarohke dieet. Enamasti sisaldab see 75% rasva, 20% valku ja 5% süsivesikuid (1).

Tsükliline ketogeenne dieet (CKD): See dieet näeb ette nn süsivesikute laadimist, näiteks 5 ketogeensel dieedil päeva ja 2 süsivesikurohket päeva.

Plaanitud ketogeenne dieet (TKD): See dieet lubab sul lisada menüüsse süsivesikuid siis, kui teed trenni.

Kõrge valgusisaldusega ketogeenne dieet: See on sarnane standardsele ketogeensele dieedile, aga sisaldab rohkem valku. Suhe on enamasti 60% rasva, 35% valku ja 5% süsivesikuid.

Siiski, vaid standardseid ja kõrge valgusisaldusega ketogeenseid dieete on laiemalt uuritud. Tsükliline ja plaanitud ketogeenne dieet on pigem edasijõudnute meetodid ja eelkõige kasutavad neid kulturistid ja sportlased. Siinne artikkel keskendub peamiselt standardsele ketogeensele dieedile (SKD), kuigi mitmed selle põhimõtted käivad ka teiste versioonide kohta.

Jäta meelde: On olemas mitmeid versioone ketogeensest dieedist. Standardne ketogeenne dieet (SKD) on kõige enam uuritud ja soovitatud.

Ketogeenne dieet võib aidata sul kaalu alandada

Ketodieet on efektiivne viis kaalu alandamiseks ja haiguste riski vähendamiseks (8, 9, 10, 11, 12, 13).
Õigupoolest näitavad uuringud, et ketodieet on oluliselt parem kui soovituslik vähese rasvasisaldusega dieet (2, 14, 15, 16).
Ja mis veel oluline, see dieet tekitab nii hea täiskõhutunde, et saad langetada kaalu ilma kilokaloreid lugemata ja toiduportse jälgimata (16).
Üks uurimus leidis, et ketodieedil olevad inimesed kaotavad 2,2 korda rohkem kaalu kui need, kes on kaloripiiranguga madala rasvasisaldusega dieedil. Triglütseriidide ja HDL-kolesterooli tase paranes samuti (17).
Üks teine uurimus leidis, et need osalejad, kes olid ketogeensel dieedil, kaotasid 3 korda rohkem kaalu kui need, kes olid Diabetes UK (Inglismaal diabeetikute dieet) soovitatud dieedil (18).
On hulganisti põhjuseid, miks ketogeenne dieet on parem kui vähese rasvasisaldusega dieet. Üks on valgu suurem tarbimine, mis toob hulga tervisekasu (14, 19, 20).
Suurenenud ketoonide hulk, madalam veresuhkru tase ja paranenud insuliinitundlikkus võivad samuti mängida võtmerolli (21, 22, 23, 24, 25, 26).
Kui tahad rohkem teada ketogeense dieedi kaalu vähendavast mõjust, loe seda artiklit: A Ketogenic Diet to Lose Weight and Fight Disease.

Jäta meelde: Ketogeenne dieet võib aidata sul kaalu alandada palju rohkem kui madala rasvasisaldusega dieet. See juhtub tihti ilma näljatundeta.

Ketogeenne dieet diabeedi ja eeldiabeedi korral

Diabeeti iseloomustavad muutused ainevahetuses, kõrge veresuhkur ja halvenenud insuliinifunktsioon (27).
Ketodieet saab aidata kaotada liigset rasva, mis on tihedalt seotud 2. tüüpi diabeediga, eeldiabeediga ja metaboolse sündroomiga (28, 29, 30).
Ühes uurimuses leiti, et ketogeenne dieet parandas insuliinitundlikkust hüppeliselt, 75% (29).
Üks teine uurimus, mis tehti 2. tüüpi diabeediga inimestega, leidis, et 7 osavõtjat 21-st võisid lõpetada kõigi diabeediravimite võtmise (28).
Ja veel üks uurimus, kus keto-grupp kaotas 11,1 kg kehakaalu võrreldes 6,9 kg-ga kõrgema süsivesikutesisaldusega menüül grupiga. See on oluline kasu arvestades kehakaalu ja 2. tüüpi diabeedi vahelist seost (2, 31).
Lisaks, 95,2% ketogeensest grupist võisid vähendada diabeediravimeid võrreldes 62%-ga kõrgema süsivesikutega menüül olnud grupiga (2).

Siin artiklis on detailsem ülevaade vähese süsivesikutesisaldusega dieedist ja diabeedist.

Jäta meelde: Ketogeenne dieet võib parandada insuliinitundlikkust ja põhjustada rasvapõletust, viies 2. tüüpi diabeedist ja eeldiabeedist drastilise paranemiseni.

Ketogeense dieedi teised tervisekasud

Ketogeenset dieeti on algselt tegelikult kasutatud neuroloogiliste tõvede raviks, nagu näiteks epilepsia. Uurimused on näidanud, et see dieet võib olla abiks palju enamate erinevate terviseseisundite puhul:

Südamehaigused: Ketogeense dieediga saab vähendada selliseid riskifaktoreid nagu rasvumine ning parandada HDL taset, vererõhku ja veresuhkrut (32, 33).

Vähktõbi: Seda dieeti kasutatakse erinevate vähktõvede ja kasvajate ravis (4, 34, 35, 36).

Alzheimeri tõbi: See dieet võib vähendada Alzheimer´i tõve sümptomeid ja pidurdada haiguse süvenemist (5, 37, 38).

Epilepsia: Uurimused on näidanud, et ketogeenne dieet vähendab epilepsiaga lastel oluliselt krambihooge (3).

Parkinsoni tõbi: Üks uurimus leidis, et see dieet vähendab Parkinsoni tõve sümptomeid (39).

Polütsüstiliste munasarjade sündroom: Ketogeenne dieet aitab alandada isnuliinitaset, mis võib mängida võtmerolli polütsüstiliste munasarjade sündroomis (40).

Akne: Madalam insuliinitase ja suhkru ning töödeldud toidu söömise vähendamine võib aidata vähendada aknet (42).

Siiski, pane tähele, et uurimused mitmetes eelpool nimetatud valdkondades on kaugel sellest, et olla lõplik tõde.

Jäta meelde: Ketogeenne dieet võib tuua hulganisti tervisekasu, eriti ainevahetuslike, neuroloogiliste ja insuliinsõltuvate haiguste puhul.

Milliseid toite vältida

Lühidalt öeldes tuleb vältida kõiki toite, mis sisaldavad palju süsivesikuid. Siin on nimekiri neist toitudest, mida peaks ketogeensel dieedil olles vähendama või täielikult vältima:

Suhkrurikkad toidud: Limonaadid, puuviljamahlad, smuutid, koogid, jäätis, kommid jne.

Teraviljad ja tärklis: Nisujahutooted, riis, pasta, helbed jne (igasugune teravili, ka tatar – Ü.R.)

Puuviljad: Igasugune puuvili, väljaarvatud marjad, näiteks maasikad.

Oad ja läätsed: Herned, oad, läätsed, kikerherned jne.

Juur- ja mugulviljad: Kartulid, maguskartul, porgandid, pastinaak jne.

Madala rasvasisaldusega piimatooted: Need on tugevalt töödeldud ja kõrge süsivesikusisaldusega.

Ebatervislikud rasvad: Vähenda töödeldud taimsete õlide ja majoneeside tarbimist.

Alkohol: Süsivesikute sisalduse tõttu võivad alkohoolsed joogid su ketoosist välja viia.

Suhkruvabad dieettoidud: Need on tihti kõrge suhkrualkoholide sisaldusega, mis võivad mõnel juhul mõjutada ketoonide taset. Need toidud on tihti ka liigselt töödeldud (suhkrualkoholidest võib mõnele sobida ainult puhas erütritool- Ü.R.)

Jäta meelde: Väldi süsivesikuid nagu teravili, suhkrud, läätsed, riis, kartulid, kommid, mahlad ja puuviljad.

Toidud, mida süüa

Peaksid põhiosa oma toidulauast katma selliste toitudega:

Liha: Punane liha, steik, sink, vorstid, peekon, kana ja kalkun.

Rasvane kala: Lõhe, tursk, tuunikala, makrell.

Munad: Otsi vabapidamisega kanade või omega-3 mune.

Või ja koor: Otsi mahedaid, kui võimalik.

Juust: Töötlemata juust (cheddar, kitsejuust, koor, sinihallitusjuust või mozzarella).

Pähklid ja seemned: Mandlid, kreeka pähklid, linaseemned, kõrvitsaseemned, chia seemned jne.

Tervislikud õlid: Peamiselt extra virgin oliiviõli, kookosõli/rasv ja avokaadoõli.

Avokaadod: Terved avokaadod või värskelt valmistatud guacamole.

Vähese süsivesikutesisaldusega köögiviljad: Enamus rohelisi köögivilju, tomatid, sibulad, piprad jne. (kõik maa peal kasvavad köögiviljad on ok – Ü.R.)

Jäta meelde: Raja oma menüü peamiselt sellistele toiduainetele nagu liha, kala, munad, või, pähklid, tervislikud õlid, avokaadod ja hulganisti köögivilju.

Lihtne nädalamenüü ketogeensel dieedil olles

Et aidata sul alustada, toon siia ühe lihtsa ketogeense nädalamenüü:

Esmaspäev
Hommikusöök: Peekon, munad ja tomatid.
Lõunasöök: Kanasalat oliiviõli ja fetajuustuga.
Õhtusöök: Lõhe ja võis küpsetatud spargel.

Teisipäev
Hommikusöök: Munast, tomatist, basiilikust ja kitsejuustust omlett.
Lõunasöök: Mandlipiimast, maapähklivõist, kakaopulbrist ja steviast tehtud piimakokteil.
Õhtusöök: Lihapallid, cheddari juust ja köögiviljad.

Kolmapäev
Hommikusöök: Ketogeenne piimakokteil (näiteks kookoskoorest või kookospiimast, maasikatega ja suhkruvaba vanilliekstraktiga, kookosrasvaga)
Lõunasöök: Krevetisalat oliiviõli ja avokaadoga.
Õhtusöök: Sealihalõigud parmesaniga, brokkoli ja salat

Neljapäev
Hommikusöök: Omlett avokaadost, salsast, pipardest ja vürtsidest.
Lõunasöök: Peotäis pähkleid, sellerivarred guacamole ja salsaga.
Õhtusöök: Kana pesto ja toorjuustuga, köögiviljad.

Reede
Hommikusöök: Suhkruvaba jogurt maapähklivõiga, kakaopulber ja stevia.
Lõunasöök: Kookosrasvas küpsetatud loomaliha köögiviljadega.
Õhtusöök: Saiata burger peekoni, muna ja juustuga.

Laupäev
Hommikusöök: Singi-juustuomlett köögiviljadega.
Lõunasöök: Singi- ja juustuviilud pähklitega.
Õhtusöök: Valge kala, muna, kookosrasvas küpsetatud spinat.

Pühapäev
Hommikusöök: Praemuna peekoni ja seentega.
Lõunasöök: Burger (saiata!) salsa, juustu ja guacamolega.
Õhtusöök: Praeliha ja munad salatiga.

Püüa varieerida köögivilja ja liha, et saaksid võimalikult erinevaid toitaineid.  Hunnikute viisi erinevaid retsepte leiab siit lingist: 101 Healthy Low-carb Recipes.

Jäta meelde: Sul on ketogeensel dieedil olles võimalik süüa suures valikus maitsvaid ja toitainerikkaid sööke.

Tervislikud ketogeensed snäkid

Juhul, kui söögikordade vahepeal läheb kõht tühjaks, vali mõni tervislik ketosnäkk: Rasvane kala või liha, juust, peotäis pähkleid või seemneid, juust oliividega, paar kõvakskeedetud muna, vähemalt 90%-lise kakaosisaldusega šokolaad, madala süsivesikutesisaldusega piimakokteil kakaopulbri ja pähklivõiga, täisrasvane jogurt pähklivõi ja kakaopulbriga, maasikad vahukoorega, seller salsa ja guacamolega, väiksem ports eelmisest toidukorrast järele jäänud sööki.

Jäta meelde: Suurepärased ketosnäkid on liha, juust, oliivid, keedetud munad, pähklid ja tume šokolaad.

Nõuandeid väljas söömiseks

Ei ole väga raske muuta enamust restoranitoitudest ketosõbralikuks. Enamus restorane pakuvad liha ja kalaga roogi. Telli neid ja asenda igasugune süsivesikurohke osa selles köögiviljadega (palu kartuli-riisi-tatra asemel panna köögivilja või salatit – Ü.R.). Munatoidud on ka suurepärane valik, näiteks omlett või praemuna peekoniga. Veel üks lemmik on ilma saiata burger (tihti serveeritud salatilehtede vahel – Ü.R.). Sa võid alati küsida saia ja friikate asemel köögivilju. Lisa ekstra avokaado, juust, peekon või muna.

Jäta meelde: Väljas süües vali liha-, kala- ja munaroad. Telli ekstra köögiviljad süsivesiku- ja tärkliserikaste toitude asemel ning desserdiks võta juustu.

Kõrvalnähud ja kuidas neid minimeerida

Kuigi ketogeenne dieet on tervislik, võivad sellele üleminekul esineda kõrvalnähud, mis võivad kesta mõne päeva. Kõrvalnähtudeks võivad olla vähenenud energiatase ja mentaalne funktsioon, suurenenud isu, unehäired, iiveldus, seedehäired ja vähenenud füüsiline suutlikkus. Et neid nähtusid vähendada, proovi enne ketogeensele dieedile minemist mõne nädala jooksul tavalist vähendatud süsivesikutega menüüd. See õpetab su keha rasva põletama enne kui suuremast osast süsivesikutest loobud. (Seda nn tavalist vähendatud süsivesikutega menüüd kirjeldab siinne blogi, vaata retsepte ja menüüsid – Ü.R.)

Ketogeenne dieet võib muuta ka su keha vee- ja mineraalainete tasakaalu, seetõttu ekstra soola lisamine toidule või mõnede toidulisandite võtmine võib aidata. Proovi võtta 3000-4000 mg naatriumi, 1000 mg kaaliumi ja 300 mg magneesiumi päevas, et vähendada kõrvalnähte.

Vähemalt alguses on oluline süüa kõht tugevalt täis ja vältida igasugust liigset kilokalorite piiramist. Tavaliselt tagab ketogeenne dieet kaalu vähenemise ilma kaloraaži piiramata.

141792243_162772768712191_1545238955600148546_n

Kana hautis tšilliga

Comments off

Vaja läheb:
Kanakintsuliha 185g
seened 60g
punane rooskapsas 70g
vahukoor 40g
porru 10g
fenkol 10g
või 20g
tšilli

Pruunista pannil kanakintsuliha võis. Maitsesta meelepäraste vürtsidega. Lisa seened ja köögiviljad. Pruunista kõik koos. Lisa törts vett ja jäta kõik koos hauduma pannile( ca 5 kuni 10 min) Lisa vahukoor ja hauta veel natuke. Head isu! Rasva 70%, valku 26% , süsivesikuid 4%